Galerie zdjęć Galerie zdjęć

Cmentarz w Modliszowie

"Ogromnym kontrastem dla cmentarzy, które przed nadchodzącym świętem są szczególnie zadbane, są te o których nie ma kto pamiętać...
Większość ewangelickich nekropolii została zapomniana po 1945 roku. Większość, gdyż część z nich wykorzystana do kompletnie innych celów... Ciężko pojąć i pogodzić się z faktem niszczenia takich miejsc. Pomyśleć można, że nie mamy obowiązku dbać o takie miejsca, ale każdy z nas może mieć dobrą wolę".

Jednym z takich cmentarzy jest ten znajdujący się w Modliszowie.
Tak naprawdę nie ma pewności kto jest na tym cmentarzu pochowany, mogą to być Ewangelicy, Katolicy a nawet Luteranie. Jest to z wiązane z historią lokalnego kościoła, który swojego czasu przechodził z rąk do rąk.

Burzliwa historia naszych ziem powoduje, że czasem przypada nam w udziale opieka nad grobami tych co kiedyś tu mieszkali. Z kolei wiele grobów naszych przodków leży tam gdzie opiekują się nimi inni ludzie.

Dlatego, aby choć trochę pomóc w utrzymaniu tego cmentarza pracownicy Nadleśnictwa Świdnica wraz z osadzonymi z Areszt Śledczy W Świdnicy postanowili dołożyć swoją cegiełkę do ocalenia cmentarza w Modliszowie.
Na czym polegały prace?

Zostały wycięte samosiejki, posprzątano grube gałęzie, które łamiąc się ze starych już drzew niejednokrotnie uszkadzając groby. Z samych nagrobków powyrywano trawę i odsłonięto je zalegających na nich liści. Dzięki czemu groby są bardziej widoczne.

Ilość wykonanych prac w tym miejscu to jednak kropla w morzu potrzeb. Jeśli więc znalazłyby się osoby, które również chciałyby pomóc w zachowaniu tego miejsca, bądź mają ochotę po prostu zapalić znicz na jednym z tych grobów to cmentarz znajduje się na północny-wschód od zabudowań, przy drodze Świdnica Wałbrzych.