Galerie zdjęć Galerie zdjęć

Ratujemy płazy

Ropucha szara należy to płaz, którego gody odbywają zazwyczaj w tym samym zbiorniku, w którym sama wyrosła. Ich zdolność orientacji w terenie nie została dokładnie odkryta, ale faktem jest, że większość ropuch szarych co roku bezbłędnie trafia do tego samego zbiornika godowego. Niestety często jest tak, że na swojej drodze trafiają na przeszkody. Jedną z nich są drogi, gdzie płazy giną pod kołami samochodów. Dlatego w wielu miejscach powstają specjalne zabezpieczenia, mające na celu uchronić płazy przed niechybną śmiercią.

I właśnie dla ochrony tych płazów Nadleśnictwo Świdnica we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Klubem Przyrodników, oraz Starostwem Powiatowym Wałbrzych po raz trzeci stworzyła specjalne zabezpieczania. Płotki, które powstały wzdłuż drogi uniemożliwiają płazom wchodzenie na jezdnię. Czy to oznacza, że nie trafią do zbiornika, w którym mają złożyć skrzek? Nie, wręcz przeciwnie. Dwa razy w ciągu dnia żaby i ropuchy są ręcznie zbierane, przenoszone przez jezdnię i wpuszczane wprost do jeziora.

W ubiegłym roku udało się w ten sposób uratować 1393 płazy. Miejmy nadzieję, że w tym roku również wiele ropuch i żab uda się uratować. A nóż, któraś z nich to zaklęta księżniczka 😉